Szybki Mózg 2024

Zapraszamy na Szybki Mózg 2024 - 12. edycję naszego kultowego cyklu, w ramach którego odbędzie się 5 biegów sprinterskich na terenie Warszawy.

UNTS Cup 2024 (zmiany!)

Pragniemy Was serdecznie zaprosić na UNTS Cup 2024 - 3 biegi w 2 dni w terenie tegorocznych MP w middlu i nocnym! Zapraszamy na stronę Mistrzostw Polski do odpowiedniej zakładki.

Leśny Mózg 2023

Zapraszamy na trzecią edycję naszego zimowego cyklu - Leśny Mózg 2023! Czeka na Was 5 etapów od listopada 2023 do marca 2024.

Zajęcia z orientacji sportowej - Wesoła!

Zapraszamy do zapisów na zajęcia w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 w lasach na terenie Dzielnicy Wesoła w lipcu, sierpniu i wrześniu!

WOM 2023 sprint (Mistrzostwa Ursynowa) i klasyk - informacje i linki

Pragniemy Was serdecznie zaprosić na Warszawską Olimpiadę Młodzieży 2023 - w biegu sprinterskim (Mistrzostwa Ursynowa w sprinterskim biegu na orientację) i biegu klasycznym! Zapraszamy do lektury - prezentujemy najważniejsze szczegóły odnośnie organizowanej przez nas imprezy.

1% na UNTS
Zdjęcia

Historia

Początki były trudne. Na wielkim blokowisku, które dopiero zaczynało powstawać nikt nie myślał o sporcie, a jednak znalazła się grupka zapaleńców, którzy przy pomocy wielu znakomitości polskiego sportu (m.in. I. Szewińska, Z. Krzyszkowiak, J. Mulak, W. Reczek, Z. Makomaski) 28 stycznia 1988 roku zwołali zebranie założycielskie. W marcu oficjalnie powołano do życia pierwszy klub sportowy na "dzikim" Ursynowie - było to Ursynowsko - Natolińskie Towarzystwo Sportowe. Dokument aktu założycielskiego, który do dzisiaj wisi na honorowym miejscu w klubie, podpisali: Janusz Połeć (prezes), Jerzy Engel (v-ce prezes ds. sportu), Wojciech Król (v-ce prezes ds. inwestycji), Stefan Słysz (skarbnik), Zbigniew Kęskiewicz (sekretarz), oraz członkowie: Lech Bartnik, Jerzy Zajbert, Wojciech Kobus, Roman Pakuła, Marcin Potok, Marcin Doboszyński, Krzysztof Uriasz i Jerzy Smirnow.

Klub w momencie powstania posiadał dwie sekcje: lekkoatletyczną i brydża sportowego. Szczególnie prężnie rozwijała się sekcja LA, w której po kilku miesiącach trenowało prawie 200 dzieci pod okiem siedmiu fachowych instruktorów. W następnym roku (1989) powstały nowe sekcje: szachowa, warcabów 100 polowych i tenisa stołowego.

W roku 1989 zawodnicy UNTS odnieśli pierwsze sukcesy na arenie ogólnopolskiej i lokalnej: brydżyści skończyli ligę na bardzo dobrym 7. miejscu, zaś brydżystki zdobyły dwa medale w Mistrzostwach Polski. W związku z przejęciem od Osiedla Imielin budowy kortów tenisowych przy ul. Hirszfelda i dokończenia tej inwestycji, w roku 1990 powstała sekcja tenisa ziemnego. Na początku tego roku dzięki inicjatywie Beaty Tynelskiej powstała również sekcja biegu na orientację, składająca się głównie z zawodników z SP nr 330.

Na początku lat 90 klub cały czas się rozwijał i w końcu oddał do użytku "Korty Imielińskie". Dzięki powstaniu dodatkowych miejsc do gry w tenisa, szkółka tenisowa rozrosła się i trenowało w niej już ponad 120 dzieci. Rok 1992 przyniósł współpracę sekcji szachowej z Telewizją Polską. Przez cały rok trwała akcja propagująca szachy wśród najmłodszych, a nasi młodzi zawodnicy co tydzień gościli w "Teleranku". Oprócz tradycyjnych imprez sportowo - rekreacyjnych, UNTS zorganizował po raz pierwszy dużą imprezę ogólnowarszawską - Mistrzostwa Warszawy w biegach przełajowych (w Powsinie). Impreza ta została bardzo dobrze oceniona przez Okręgowy Związek LA, w wyniku czego klub stał się jej stałym organizatorem.

W październiku 1993 roku korty tenisowe przy ul. Hirszfelda zostały przykryte powłoką balonową. Inwestycja ta umożliwiła grę w tenisa w dobrych warunkach przez cały rok, a także pozwoliła na dalszy rozwój szkółki tenisowej. W ciągu zimy 93/94 odbyły się aż 22 turnieje tenisowe dla dzieci i młodzieży. W roku 1994 nasi brydżyści zdobyli dwa medale Mistrzostw Świata (złoto - Apolinary Kowalski wraz z zawodniczką z Olsztyna w mikstach, srebro - drużyna, w której grali m.in. Krzysztof Lasocki i Piotr Gawryś), ale klub opuściła niestety sekcja piłkarska, a także upada sekcja warcabowa. Mimo sporych trudność finansowych w klubie powstała sekcja wodniacka, która rozpoczęła działalność od mocnego akcentu, zostając współorganizatorem ogólnopolskiego "Słonecznego Pucharu Wisły".

W maju 1996 roku Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze powołało nowy Zarząd Klubu. W jego skład weszli: Lech Bartnik (prezes), Stanisław Kostaniak (v-ce prezes ds. sportowych), Marek Nowakowski (v-ce prezes ds. organizacyjnych), Anna Janowska (v-ce prezes), Tadeusz Górnicki (skarbnik), oraz członkowie: Ludomir Parfianowicz, Apolinary Kowalski, Bogdan Obrocki i Mikołaj Łączyński. Rok 1996 przyniósł najlepsze wyniki sportowe w dotychczasowej historii klubu. Nasi zawodnicy zdobyli 11 medali (w tym 3 złote) w Mistrzostwach Polski Seniorów, 3 medale (2 złote) w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, oraz kilkanaście medali w Mistrzostwach Polski Juniorów i Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży. W tym roku odbył się po raz pierwszy na kortach przy ul. Hirszfelda, organizowany przez Fundację Polski Tenis i UNTS, międzynarodowy turniej tenisowy kobiet "Ursynów Cup". Był to challenger WTA o puli nagród 10 000 USD.

Rok 1997 przyniósł dużą stratę dla klubu - z sekcji szachowej odszedł nasz najlepszy zawodnik - Maciej Nurkiewicz. Klub zawiesił również działalność szkółki tenisa stołowego, ograniczając się jedynie do organizacji cyklicznych turniejów o "Grand Prix Ursynowa". W roku 1999 po trwającym trzy lata kryzysie (brak jakichkolwiek dotacji z gminy) Zarząd Klubu podjął decyzję o zawieszeniu sekcji szachowej. Jednocześnie wzrosły szanse na powstanie własnej bazy sportowej. W związku z utworzeniem w SP nr 325 klasy o profilu sportowym (lekkoatletyka), na terenie tej szkoły miało powstać boisko sportowe. W plebiscycie na "10 najlepszych sportowców Ursynowa" zwyciężyła Anna Górnicka - Antonowicz.

W listopadzie 2000 roku w trakcie Walnego Zebrania Sprawozdawczo - Wyborczego wybrany został nowy Zarząd, w skład którego weszli: Wojciech Łyżwiński (prezes), Stanisław Kostaniak (v-ce prezes ds. sportowych), Marek Nowakowski (v-ce prezes ds. organizacyjnych), Wiktor Pikula (skarbnik), oraz członkowie: Tadeusz Górnicki, Joanna Parfianowicz, Lech Bartnik i Waldemar Lenczewski.

Począwszy od roku 2005 duże sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej zaczęła odnosić sekcja orientacji sportowej, której czołowymi zawodnikami do dziś są Monika Gajda, Maciej Gromadka i Piotr Parfianowicz. Aktualnie w klubie funkcjonują trzy sekcje - biegu na orientację, brydża sportowego i tenisa ziemnego.